Objekts Siguldas viduslaiku pils pilsdrupas, valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis ar valsts aizsardzības kārtas Nr. 2139. Adrese Pils iela 18, Sigulda, Siguldas pilsēta. Pasūtītājs Siguldas novada pašvaldība. Būvnieks ML Būve, Mārtiņš Lilienfelds. Būvuzraudzība Warss+, Ivars Markovskis. Process Livonijas ordeņa Siguldas pils torņa vēsturiskā mūra ārkārtas atjaunošana. Darbi veikti 22.03.2023.–29.12.2023.
Torņa apsekošana
Pilsdrupu Dienvidu ieejas četru stūru torņa augstums ir 18,88 m, un tam ir četri stāvi. Sākot restaurāciju, procesa neatņemama sastāvdaļa ir objekta un veikto darbu fotofiksācija. To veic pirms darbu sākšanas, lai fiksētu sākotnējo stāvokli, restaurācijas laikā un pēc darbu pabeigšanas. Siguldas pilsdrupu torņa atjaunošanas darbi tika rūpīgi dokumentēti, īpaši svarīgi bija veikt mūra sienu un jumta foto apsekošanu pēc fasādes sastatņu montāžas un pamatu daļas atrakšanas, kas ļāva precīzāk izstrādāt veicamo darbu secību un izmantojamo tehnoloģiju programmu.
Torņa virsmu attīrīšana
Viens no pirmajiem darbiem torņa konservācijas procesa ietvaros bija brūkošo mūra fragmentu saudzīga demontāža, kā arī mūra virsmu attīrīšana no erodējušām mūra un javas atliekām. No virsmas tika izņemtas nestabilās un oriģinālam neatbilstošās cementa mūra šuves 1–3 cm dziļumā, izmantojot tikai rokas instrumentus – kaltu, āmuru un dažviet nelielas jaudas elektriskos perforatorus. Bioloģiskais apaugums tika mehāniski notīrīts, veikta virsmu apstrāde ar biocīda šķīdumu. No birstošajām daļiņām mūris tika attīrīts ar augstspiediena gaisa plūsmu.
Pēc šuvju iztīrīšanas fasāde atkal tika apsekota, noteiktas remontējamās plaisu vietas. Atklāto konstruktīvo plaisu sanācijai tika lietota īpaša sistēma – plūstoša kaļķa bāzes injekciju java un 12 mm krāsoti armatūras stieņi, kas tika iestrādāti, izmantojot ražotāja izstrādāto tehnoloģiju un norādījumus.
Foto Aleksandrs Kendenkovs, BDCC arhīvs