Daudzstāvu un daudzdzīvokļu koka ēku kontekstā interesanti piemēri atrodami gan Skandināvijā, gan citur Eiropā, gan, protams, arī citos kontinentos. Rakstā tiek apskatīta daudzdzīvokļu koka ēka Strandparken Stokholmas priekšpilsētā Sundbyberg. Savukārt Lielbritānijā koka eksperimenti koncentrējušies galvenokārt Londonas rajonā Borough of Hackney. Abas ēkas ir vietējo pašvaldību aktīvistu darbības rezultāts. Un, atšķirībā no citiem projektiem, kur sacenšas augstumā un lielumā, šajos vispirms piemin gaisu, gaismu un koka smaržu. Raksta autore Antra Viļuma, foto Strandparken un Hawkins\Brown arhīvs.
Pirmā Strandparken daudzdzīvokļu ēka ar īsta koka smaržu
Atrašanās vieta: Sundbyberg, Stokholma, Zviedrija. Attīstītājs: Folkhem Produktion AB. Arhitekti: Wingårdh Arkitektkontor. Konstrukciju izgatavotājs un uzstādītājs: Martinson. Ēkas lietderīgā platība: 2740 m2. Dzīvokļu skaits: 31. Stāvu skaits: 8.
Uzbūvētā ēka B ir pirmā no četrām, kas plānotas ezera krastā Stokholmas priekšpilsētā. Ēka tiek reklamēta kā pilnībā būvēta no koka. Fasāde ir veidota no ciedru koka šindeļiem, un ēkā kopumā izmantoti dažādi koksnes veidi un modernie materiāli. Turklāt šī esot ēka, kas smaržo! Visi interesenti, ienākot ēkā, parasti dziļāk ieelpo un konstatē: “Te smaržo pēc koka!”
Wingårdh arhitekti, kas iepriekš savos projektos koku kā būvmateriālu nebija iecienījuši, komentējot projektu, piemin vēsturiskās tradīcijas. Savukārt projekta attīstītājs Folkhem, daloties pieredzē konferencēs un pasākumos, neslēpj, ka, iegūstot šo apbūves gabalu, saskārušies ar Zaļās partijas protestiem. Tikai piedāvājot būvēt ilgtspējīgu dzīvokļu ēku pilnībā no koka, viņi varējuši turpināt savu apbūves ieceri. Rezultātā uzņēmums specializējies ilgtspējīgu koka augstceltņu būvniecībā un strādā pie vairāk nekā 20 projektiem, tajā skaitā arī plānojot 20 stāvu ēku Stokholmā.
Strandparken ēka veidota no saliekamiem moduļiem ar nesošu masīvkoka rāmi. Ņemot vērā to, ka koka karkasa ēkas svars ir tikai trešdaļa no tērauda un metāla konstrukciju masas, karkass pie pamatiem piestiprināts ar 23 mm metāla stieņiem. Ēkā ir uzstādīti sprinkleri, un iekšējā apdarē ugunsdrošības prasību izpildei izmantots ģipškartons.
Koka daudzdzīvokļu ēka The Cube ar maksimālu gaismas daudzumu
Atrašanās vieta: Borough of Hackney, Londona, Lielbritānija. Attīstītājs: Regal Homes. Arhitekti: Hawkins\Brown Architects. Konstrukciju projektētājs: Pringuer James Consulting Engineers. Būvnieks: Eurobuild. Ēkas platība: 6750 m2. Dzīvokļu skaits: 49. Stāvu skaits: 10.
Londonas ēka atrodas Regents Canal aizsardzības zonā un ir neierastas formas. Katrs stāva apjoms ir pagriezts ap centrālo asi, veidojot kopējo ēkas apjomu. Projekta ideja ir iegūt maksimālo daudzumu gaismas un gaisa ventilācijai. Būvēta, izmantojot krusteniski līmēto koksni (CLT, cross laminated timber), veidojot konstrukciju kā CLT un tērauda hibrīdu.
Hackney dome ir pirmā pašvaldība Anglijā, kas savā plānošanas politikā iekļāvusi koka konstrukciju veicināšanu. Tā ir unikāla situācija, ka pilsētas rajona pašvaldība 2012. gadā izstrādājusi politiku, kas atbalsta ilgtspējīgu būvniecību. Tā neparedz tikai koka izmantošanu, bet papildus vērtē ietekmi uz vidi, tādējādi koks iegūst augstākos un labākos vērtējumus. Konkursā uz šo projektu bija visai skaidri noteikta materiālu izvēle, norādot vēlamo ietekmi uz vidi.
Raksts tapis sadarbībā ar biedrību “Zaļās mājas”.