Konkursā “Latvijas Būvniecības Gada balva 2015” vienu no lielajām balvām “GRAND PRIX” ieguva mūsu valsts Prezidenta rezidence – Rīgas pils. “GRAND PRIX” balva tiek piešķirta ārpus nominācijām unikālām ēkām vai būvēm, kuras būvniecības un arhitektūras kvalitātes ievērojami pārsniedz ikdienas labo praksi. Pils rekonstrukcijas darbus sāka 2012. gadā un noslēdza 2015.gada decembrī, ekspluatācijā nododot atjaunotu Rīgas pils Priekšpili, Austrumu piebūvi un labiekārtotu Pils dārzu.
Rīgas pils pilsētas ainavu rotā jau vairāk nekā 700 gadus un gandrīz vienmēr tā bijusi valdošās varas administratīvā ēka. Pils saimnieki bijuši gan Livonijas ordeņa krustneši, gan poļu iekarotāji, gan zviedru, gan krievu gubernators, līdz mūsdienās tā nonākusi Latvijas valsts rīcībā. Ar 1997. gada MK lēmumu Pils sadalīta diviem lietotājiem – Valsts prezidenta kancelejai (Priekšpils, Svētā gara tornis un Austrumu piebūve) un Latvijas Vēstures muzejam (Kastela ar Svina torni). Biežā saimnieku maiņa un vietvalžu vēlme neatpalikt laikmetu prasībām noteica to, ka ēka ir neskaitāmas reizes pārbūvēta un uzlabota. Tā neizceļas ar īpašu greznību, jo kopš krustnešu laikiem saistīta ar pārvaldes un militārajām funkcijām. VAS „Valsts nekustamie īpašumi” jau 1995. gadā sāka vērienīgus pils remontdarbus pielāgojot priekšpili Valsts Prezidenta vajadzībām. Taču uzreiz pēc remontdarbu pabeigšanas tika uzsākta diskusija par pilnu Rīgas pils kompleksa Restaurāciju un Rekonstrukciju. 2009. gadā tika uzsākta projektēšana un pirmā būvniecības kārta tika realizēta no 2012. līdz 2015.gadam kuras laikā tika atjaunota Priekšpils, Austrumu piebūve un labiekārtots Pils dārzs (šīs ēkas daļas paredzētas valsts prezidenta funkciju nodrošināšanai). Otrā kārta tiks realizēta no 2016. līdz 2018.gadam un tās laikā tiks pārbūvēta un restaurēta Rīgas pils Kastelas daļa kurā paredzēts izvietot Latvijas nacionālo vēstures muzeju. Kopējā platība kurā veikti būvdarbi ir 8959,2 m2, ēkas būvapjoms ir 30 688 m3, un ēkai ir 4 stāvi.
Jāuzsver Rīgas pils padomes, tās priekšsēdētāja Imanta Lancmaņa kunga profesionālā pieredze, unikālās zināšanas laikmetu un arhitektūras stilu tendencēs – bez tām nebūtu iespējams tik veiksmīgi izveidot Latvijas Republikas prezidenta reprezentācijas telpas.
Objekts: Rīgas pils priekšpils rekonstrukcija-restaurācija un Rīgas pils A piebūves rekonstrukcija-restaurācija. Adrese: Pils laukums 3, Rīga. Pasūtītājs: VAS „Valsts nekustamie īpašumi”, projekta vadītājs Kārlis Mucenieks. Arhitektoniskā izpēte: „Arhitektoniskās izpētes grupa”, Ilmārs Dirveiks, Mārtiņš Lūsēns. Projektētājs: pilnsabiedrība „Pils projekts”, arhitekts Artūrs Lapiņš. Būvkonstrukciju projekts, ventilācijas, gaisa apmaiņas un mikroklimata risinājumi un elektroapgādes un vājstrāvu sadaļas projekts: „Būve un forma”, projekta vadītājs, būvinženieris Jānis Prauliņš. Ģenerāluzņēmējs: pilnsabiedrība „SBRE”, projektu vadītājs Egils Klēbergs, atbildīgais būvdarbu vadītājs Edgars Sivickis, atbildīgais restaurācijas darbu vadītājs Ivars Rība, būvdarbu vadītājs Armands Dauksts. Projekta vadība un būvuzraudzība: „Būvalts”, atbildīgais būvuzraugs Bruno Fībigs, restaurācijas būvuzraugs Valdis Jānis Platais, būvuzraugs Edmonds Vīksne. Galvenie materiālu zīmoli: „Caparol, „Paroc”. Apakšuzņēmēji: „Skonto Plan” – metāla konstrukciju izgatavošana un montāža, alumīnija virsgaismas izgatavošana un montāža, stikla starpsienu izgatavošana un montāža; „Moduls Rīga” – iekšējie abonenta elektrotīkli, „RERE04” – restaurācijas un iekšējie apdares darbi; „Būvuzņēmums Restaurators” – fasāžu restaurācija, restaurācijas un iekšējie apdares darbi.
Publicitātes foto