Kampaņas Mācies būvniecību aktualitāti un nepieciešamību apliecina lielā skolnieku un studentu ieinteresētība, jo sniedz iespēju plašāk un pamatīgāk iepazīt būvnieku, inženieru, arhitektu praktisko ikdienas darbu, kā arī apmeklēt ierobežotas pieejamības objektus un būvlaukumus. Šogad kampaņa aizsākusi savu 5.sezonu un sadarbojas ar karjeras dienām Ielogojies nākotnē, kur viens no organizatoriem ir RD IKSD - Velta Zdanovska, Vispārējās izglītības skolu nodaļas galvenā speciāliste - eksperte par kampaņas norisēm informē Rīgas skolas, aicinot skolotājus un skolniekus iesaistīties kādā no kampaņas organizētajām aktivitātēm.
Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā 2019.gada 17.septembrī 10. klašu skolēniem noritēja vieslekcija, kas bija veltīta koka būvniecībai. Ar savu pieredzi un profesionālo viedokli par koka būvniecības aktualitātēm dalījās Kristaps Ceplis, biedrības Zaļās mājas vadītājs, kurš savā stāstījumā ieskicēja, kāpēc tieši tagad aug koka kā būvmateriāla popularitāte, kādas ir koka galvenās priekšrocības salīdzinot ar tēraudu un betonu, kā arī kādas ir galvenās koka būvniecības tendences pasaulē un visbeidzot, kāpēc tieši Latvija ir pateicīgākā vieta, kur rasties interesei par koku un, iespējams, aizsākt ar to saistītu arodu. Visā pasaulē pašreiz ir vērojams koka būvniecības bums, kas zināmā mērā izskaidrojams ar to, ka cilvēce vairāk uzmanības pievērš zaļajai domāšanai un atjaunojamajiem resursiem, savukārt koks ir atjaunojams, turklāt arī to transformējot būvē, tas atgūst savu vietu pasaulē.
Tāpat lekcijā viesojās Kārlis Pugovičs, LLU Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta speciālists, kas apliecināja, ka “labāk vienreiz redzēt nekā septiņreiz dzirdēt”, līdzi atnesot pārnēsājamo koksnes stiprības pārbaudes ierīci un, par palīgiem pieaicinot dažus brīvprātīgos, veica uzskatāmu bērza un egles stiprības izmērīšanu, ar eksperimenta palīdzību demonstrējot, pie kāda spēka koksnes paraugs sabrūk un kādā veidā tas notiek. Eksperimenta rezultāti ļāva secināt, ka bērza kontrolparaugs izrādījās vismaz 2 reizes stiprāks par egli. Bet kāpēc tad paradoksālā kārtā tieši egle ir visplašāk būvniecībā pielietotā koka šķirne Latvijā? Izrādās, ka noteicošais faktors ir attiecīgā koka pieejamība un apstrādes vienkāršums, savukārt stiprību, koksnes apstrādes un ražošanas gaitā ir iespējams palielināt, piemēram, salīmējot koka plāksnītes, tādējādi iegūstot materiālu, ar ko Latvija ieguvusi savu vietu pasaulē, – krusteniski līmētus koksnes paneļus (CLT panels).
Vieslekcijas moderēja Gunita Jansone, viena no kampaņas Mācies būvniecību organizatorēm.
2019.gada 26.septembrī Rīgas Valsts Vācu ģimnāzijas 12.klašu skolnieki un Rīgas Celtniecības koledžas arhitektūras un būvmehānikas studenti pasniedzēja Dina Kopštāla vadībā viesojās vienā no Rīgas ievērojamākajām jaunajām augtsceltnēm Philosophers Residence Raņķa dambī. 40 skolnieku lielo auditoriju uzņēma Velve projektu vadītājs Inguss Baumanis un Velve BIM koordinators Pēteris Kuģis. Ar interesei tika uzklausīti Ingusa Baumaņa un Pētera Kuģa stāstījums, kas atklāja sarežģīto ēkas tapšanas ceļu, lai gala rezultātā iegūtu augtsvērtīgu, modernu dzīvojamo ēku, kas visos aspektos atbilst 21,gadsimta pilsētnieku izvirzītajiem standartiem. Philosophers Residence apskatē piedalījās arī Velta Zdanovska, Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes Vispārējās izglītības skolu nodaļas galvenā speciāliste-eksperte un Agrita Lūse, viena no kampaņas Mācies būvniecīnu organizatorēm.
2019.gada 1.oktobrī rīta pusē Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā uzstājās Strandeck vadītājs Artjoms Samarins, stāstot 12.klašu skolniekiem par savu pieredzi un ceļu līdz būvniecībai un tām inovācijām, ko šobrīd pārstāv ar savu uzņēmumu būvniecības jomā. Pēcsaspriegto tērauda konstrukciju būvnieks, uzņēmuma SIA Strandeck dibinātājs un vadītājs, ir arī dzimis jelgavnieks. Vieslekcijas ietvaros sirsnīgā un atvērtas diskusijas formātā A. Samarins dalījās ar savu 20 gadu pieredzi būvniecības nozarē, atklājot, ka darba gaitas uzsācis kā ierindas rasētājs, tad strādājis par konstruktoru un visbeidzot radījis savu uzņēmumu, kas izstrādā un piedāvā inovatīvu tehnoloģiju – pēcsaspriegtās tērauda konstrukcijas betona elementu izbūvē. Pastāvēšanas laikā uzņēmums izaudzis no 2 līdz vairāk kā 30 cilvēku komandai un savā portfolio uzkrājis starptautiska mēroga projektus, kļūstot par Baltijas reģiona līderi. Atklātā dalīšanās ar savu pieredzi skolēnu acīs stāstījumu padarīja vēl iedvesmojošāku. Lai izgaisinātu stereotipu, ka būvniecība ir tikai ķieģeļu mūrēšana būvlaukumā un ilustrētu dažādās iespējas, ko sniedz būvnozare, tika pastāstīts par nozaru spektru, kas veido būvniecības vidi – IT, pētniecība, ražošana, valsts institūcijas utt. Galvenais secinājums, noklausoties tik aizraujošu lekciju – tas, kādu būvniecības vides nozari apgūt ir otršķirīgi, galvenais ir tajā kļūt par speciālistu un tad darbs būs vienmēr!
Pie Rīgas Tehniskās universitātes 1.kursa studentiem Ievadlekcijā 2019.gada 1.oktobrī viesojās Eiropas Dzelzceļa līnijas Attīstības un komunikācijas departamenta vadītājs Agnis Driksna, iezīmējot tās globālās pārmaiņas, kas Latviju skars līdz ar Rail Baltica projekta realizācijas uzsākšanu, kurā viens no pirmajiem posmiem Latvijā ir Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas pārbūve. Otrs lektors, Edgars Krasņikovs, būvuzraudzības uzņēmuma Forma 2 valdes loceklis studentiem piedāvāja iepazīties ar būvuzraudzības ikdienu. Tā ir joma, kas palīdz objektiem sasniegt augstāko iespējamo kvalitāti; tas ir apliecinājies ļoti daudzos vērienīgos objektos, kuru būvniecības laikā būvuzraudzību veikuši profesionālie un izglītotie Forma 2 darbinieki.
Turpinot informēt topošos būvniekus par būvniecības nozares daudzveidību un neskaitāmajām nodarbinātības iespējām pēc studiju absolvēšanas, pie RTU Būvniecības programmas 1. kursa studentiem 2019.gada 15.oktobrī ieradās pieredzējuši savas jomas profesionāļi no attīstītāja Bonava un projektētāja&būvnieka Strandeck. Zviedru mājokļu attīstītāju pārstāvēja darba aizsardzības un ugunsdrošības speciāliste Evita Biezmane, kura savu stāstījumu sāka ar faktu, ka “95% negadījumu darba vietā ir saistīti ar cilvēka uzvedības un organizatoriskajiem aspektiem”, akcentējot, ka kopējā apkārtējās vides drošība sākas ar ikvienu no mums pašiem, un tikai, mainot domāšanas veidu, ir iespējams darbu veikt tā kā to prasa darba drošības nosacījumi katrā konkrētajā gadījumā. Lekcijas ietvaros tika demonstrēts arī vizuālais materiāls, kurā attēloti darba drošības pārkāpumi. Katrā no tiem bija ietverts it kā sīks darba drošības pārkāpums, bet Evita Biezmane detalizēti izklāstīja, kāpēc no malas pat nevainīgākais darba drošības noteikumu pārkāpums būvlaukumā var izvērsties par traģēdiju. Otrs vieslektors – Strandeck dibinātājs un vadītājs Artjoms Samarins – pastāstīja par savu ceļu no parasta studenta līdz sava uzņēmuma dibinātājam, tādējādi iedvesmojot studentus nebaidīties nākotnē uzsākt arī savu uzņēmējdarbību. Kā galvenā būvniecības priekšrocība šīs lekcijas ietvaros tika uzsvērta būvniecības globalizācija, jo “fizikas likumi visā pasaulē ir vienādi”, līdz ar to, pateicoties modernajām tehnoloģijām, iespējams strādāt visā pasaulē. Pašreizējiem studentiem Artjoms novēlēja iemācīties spējai analizēt, domāt, meklēt un atrast, jo tikai tā ir iespējams kļūt par speciālistu. Strandeck komandu vieslekcijā pārstāvēja arī Smaida Sunepa, kas pašreiz studē RTU 5. kursā un ir rasētāja-tehniķe Strandeck inženieru pulciņā. Smaida ar studentiem padalījās savā pieredzē par studiju apvienošanu ar darbu un to saulainajām un ēnainajām pusēm, tādējādi katrs no klātesošajiem varēja Smaidas stāstīto asociēt ar sevi, jo, būsim godīgi, kuram studentam negribas ātrāk kļūt patstāvīgam un atrast savu pirmo darbiņu nozarē.
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta organizēto karjeras dienu Ielogojies nākontē ietvaros tika organizēta IT un būvniecības speciālistu lekcijas un diskusijas par to, kādas būs nākotnes profesijas 2019.gada 15.oktobrī. Sergejs Frolovs, Būvuzraugi LV vadītājs, plašajai skolnieku auditorijai atraktīvā veidā ļāva ielūkoties būvnieka ikdienā – tie ir lieli objekti un milzu atbildība, kā arī nepieciešamība sekot izmaiņām digitālajā vidē. Būvniecībā atsevišķi procesi kļūst arvien digitalizētāki. Kāds būs nākotnes būvnieks? Loti vajadzīgs, izglītots un prasmīgs.
Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzijas 10. klases skolēni viesojas Strandeck birojā un ražotnē. Pēcsaspriegtā betona tehnoloģiju uzņēmuma Strandeck ofisā, Siltuma ielā 10, Rīgā, 2019.gada 16. oktobrī viesojās Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzijas 10. klases skolēni. Jāpiebilst, ka tas ir unikāls notikums ne tikai skolēniem bet arī uzņēmumam, jo savas durvis skolēniem tas vēra pirmo reizi savas pastāvēšanas vēsturē. Ekskursijas ietvaros skolēni tika iepazīstināti praktiski ar visu uzņēmuma darbības virzienu speciālistiem – eksporta vadītāju, ražošanas daļas vadītāju, pieredzējušiem un savas darba gaitas tikko uzsākušiem projektētājiem, kā arī, protams, izdevās parunāties ar uzņēmuma dibinātāju un vadītāju – Artjomu Samarinu. Skolēni iepazinās ar uzņēmuma vadīšanas aizkulisēm un ko patiesībā nozīmē būt atbildīgam par saviem darbiniekiem, tādējādi izgaisinot stereotipu, ka uzņēmuma vadīšana ir viegla un bezrūpīga nodarbe. Eksporta vadītāja Olga Klapere-Puķe pastāstīja par savu 17 gadu pieredzi būvniecībā, no kuriem 10 pavadīti būvlaukumā, uzsverot, ka arī meitenēm nav jābaidās pievērsties būvniecībai, jo tas ir tikai mīts, ka būvniecībā strādā vīrieši – kad runa iet par kompetenci un zināšanām, dzimumam patiesi nav itin nekādas nozīmes. Savukārt projektētāju komanda ne tikai parādīja datorprogrammas ar kurām ikdienā operē, bet arī sagatavoja interaktīvu zināšanu testiņu par dažādiem būvniecības jautājumiem – tests izdevās ne tikai izzinošs, bet arī ar krietnu humora devu, kura noslēgumā katrs tika pie garda cienasta. Pēdējā iepazīšanās bija ar ražošanas daļas vadītāju Dmitriju Birznieku, kurš gan novadīja stingru drošības instruktāžu pirms došanās ražotnē, gan pastāstīja par tērauda trošu ražošanas ciklu, to pielietojumu būvlaukumā, kontekstā ar pasaules mēroga attīstības tendencēm, kā arī nedaudz padiskutējot ar Ilonu Masku par Kondratjeva ciklu.
16.oktobrī plkst skolnieki apmeklēja Bonava būvēto jauno dzīvojamo kvartālu Robežu ielā 1, Dreiliņos ar nosaukumu Dreilinga mājas Trend. Apmeklējuma tēma un devīze – Moderns mājoklis modernā pilsētvidē – kā to panākt. Mūsdienās retāk būvē jaunas, atsevišķas dzīvojamās mājas, jo cenšas būvēt kvartālus – tā lai cilvēks jau ienākot teritorijā justos kā mājās. Ekskursija bija piemērota tiem, kas nākotnē vēlas studēt arhitektūru, pilsētplānošanu, ainavu arhitektūru, interjera dizainu, lietas, kas saistītas ar inženiertīkliem. Protams, arī visiem pārējiem. Objektā viesojās Rīgas 84.vidusskolas skolnieki, stāstījumu bija sagatavojuši Bonava būvdarbu vadītājs Andris Skudrītis un kampaņas Mācies būvniecību viena no organizatorēm Gunita Jansone.
Pie Rīgas Tehniskās universitātes transportbūvju studentiem 2019.gada 30.oktobrī viesojās Rail Batica projektu vadītājs Artūrs Caune un uzņēmuma ViaCon vadītājs Juris Indāns. Artūrs Caune savā stāstījumā ielūkojās vērienīgā projekta Rail Baltica tapšanas vēsturē, kas iesniedzas līdz pat 1994.gadam, kad tika pieņemts politisks lēmums par projekta realizācijas nepieciešamību. Rail Baltica nozīmē apjomos ievērojamus infrastruktūras – transporta būves – objektus. Jaunieši būs gaidīti palīgi projekta realizācijas gaitā, strādājot par asistentiem projektu vadītājiem un krājot kompetenci. Juris Indāns studentu auditoriju uzrunāja ar faktu, ka arī pats savulaik ir absolvējis transportbūvju speciālitāti RTU. Tā ir lieta, kas Juri Indānu ir aizrāvusi, sākot no dalības būvniecības procesos kā algotam darbiniekiem un noslēdzot ar sava uzņēmuma izveidi. Arī uzņēmuma vadīšana ir aizraujoša, īpaši, kad ekspluatācijā nodoti lieli, nozīmīgi objekti. ViaCon ir piedalījies Lubānas dambja atjaunošanā un būvniecībā, Krievu salas infrastruktūras būvniecībā un daudzos citos objektos Latvijā.
Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 10.klases skolnieki 2019.gada 5.novembrī viesojās Baltijā un varbūt pat Eiropā lielākajā Saules kolektoru parkā, kuru projektējis, attīstījis un uzbūvējis Salaspils siltums, tā kļūdams par būtisku alternatīvās enerģijas ieguves izpētes platformu veselam reģionam. Saražotā enerģija tiek iepludināta maģistrālajos energotīklos, tādejādi tiek prognozēts, ka apkures enerģijas patēriņa tarifi Salaspils iemītniekiem samazināsies par 5 procentiem. Skolniekus uzņēma Salaspils siltuma energoefektivitātes speciāliste Ilze Poļikarpova. Alternatīvo enerģiju jomā šobrīd gaidāma būtiska attīstība, nozare pieprasīs drošus un izaicinājumiem gatavus speciālistus. Ja ir interese par šo aizraujošo jomu, Ilze skolniekiem ieteica izvēlēties kādu no RTU piedāvātajām studiju programmām. Bet 2019.gada 12.novembrī Salaspils saules parkā viesojās Oskara Kalpaka Tautas Daiļamatu pamatskolas 8. un 9. klases skolnieki fizikas skolotāja pavadībā.
2020.gada 9.janvārī vairākas Rīgas ģimnāzijas un Rīgas celtniecības koledžas studenti arhitekta Reiņa Liepiņa (Sudraba arhitektūra) vadībā iepazinās ar vienu no skaistākajiem pēdēja laika objektiem Hanzas peronu. Hanzas perons pēc tā pārbūves par modernu kultūrtelpu ir guvis plašu atpazīstamību pasaules vadošajos profesionālajai auditorijai domātajos medijos. Vēsturiskā un modernā savienojums šajā ēkā ir paveikts augstā estētiskajā, radošajā un funkcionālajā līmenī. Visi inženierrisinājumi ir vizuāli pievilcīgi, organiski kļūdami par skaisti noformētu arhitektūras risinājumu sastāvdaļu.
2020.gada 21.janvārī O,Kalpaka Rīgas Daiļamatu pamatskolā pie 8.un 9.klašu skolniekiem viesojās kampaņa Mācies būvniecību, aicinot uzklausīt inženierkonsultāciju uzņēmuma Firma L4 arhitektes Aigas Daumanes stāstījumu par pieprasīto arhitekta profesiju, par arhitekta ikdienu, kas nenozīmē tikai skaistu projektu radīšanu, bet arī apjomīgas tehniskās informācijas izmantošanu projektu iztsrādē, kā arī par to, kur Latvijā iespējams apgūt arhitekta profesiju. Aiga savulaik ir absovējusi Rīgas celtniecības koledžu, iegūdama arhitekta – tehniķa specialitāti, kas ir palīdzējusi tālāk veiksmīgi iegūt augstāko izglītību un veidot karjeru arhitektūras jomā. Dalīšanās ar pieredzi ir nozīmīga, jo tikai tādā veidā skolniekiem ir iespēja labāk iepazīt iecerētās profesijas nianses.
Rīgas 34.vidusskolā kampaņa Mācies būvniecību viesojās 2020.gada 21.janvārī ar biedrības Zaļās mājas vadītāja Kristapa Cepļa aizraujošo stāstījumu par koksnes kā atjaunojama resursa izmantošanu dažādās rūpniecības nozarēs, arī būvniecībā. Koks ir atjaunojams resurss un, ja māk gudri izmantot koka iespējas un tehniskās īpašības, tad ir iegūstami skaisti un droši būvobjekti, pat augstceltnes. Koka būvelementi pēc noturības var samēroties gan ar betonu, gan metālu. No otras puses tomēr tas ir kaprīzs materiāls, kas pieprasa gudrus speciālistus. Latvijā nav daudz koka būvknstrukciju projektētāju, šī niša ir pieprasīta un jebkurš, kas uzsāks studijas šajā jomā, var rēķināties ar labu karjeru un noslodzi, izstrādājot projektus daudzveidīgiem objektiem.
Pārbūvētajā biroju ēkā Red Line, arhitekts Uldis Lukševics, būvnieks Selva būve, pasūtītājs Dambis, 2020.gada 31.janvārī viesojās konkursa Latvijas Būvniecības gada balva 2019 žūrija un kampaņa Mācies būvniecību, kurai pievienojās Rīgas Klasiskās ģimnāzijas skolnieki un RTU Būvniecības fakultātes studenti. Skolniekus un studentus ar objekta būvniecības gaitu, dažādiem risinājumiem un izmantotajiem materiāliem iepazīstināja Patrīcija Freimane, Selva būve būvdarbu vadītāja.
2020.gada 5.februārī februārī pie Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas vecāko klašu skolēniem viesojās divi no Mācies Būvniecību kampaņas varoņiem – tiltu un ceļu būvinženieris Kristaps Grūslis (SIA Firma L4) un būvkonstrukciju projektētājs Gatis Vilks (SIA BICP). Galvenās tēmas, kuras tika apspriestas, bija aizkulises darbam būvlaukumā un projektēšanā, īpašības un kompetences, kas sevī ir jāattīsta jaunajam speciālistam, lai nākotnē kļūtu par profesionāli, kā arī vai mākslīgais intelekts spēs aizstāt cilvēku – inženieri. Lai skolēniem radītu reālu piemēru, par to, kāds izskatās objekts visās tā realizācijas stadijās, jaunai talants Kristaps Grūslis demonstrēja spilgtākos mirkļus no savu objektu tapšanas, detalizēti paskaidrojot katru no tiem, kā arī piemetinot, ka bez neatlaidības, uzcītības un konstantas mācīšanās būvniecībā darīt nav ko. Otrs no Mācies Būvniecību kampaņas vēstnešiem Gatis Vilks savukārt pastāstīja par bezgalīgajām karjeras iespējām, ko paver būvinženiera izglītība, kā arī to, cik būtiski ir eksaktos priekšmetus nevis vienkārši iezubrīt formulas un algoritmus ceļā uz risinājumu, bet gan izprast, jo būvkonstrukciju aprēķina un modelēšanas programmas (uz kurām pārāk paļaujas projektētāji) balstās nevis uz skaitļu ievadi formulā, bet gan uz to vai inženieris spēj pārbaudīt programmas rezultātu ticamību. Tāpat Gatis nodemonstrēja dažus 3D modeļus ēkām, kuras pašreiz projektē. Pēc abu speciālistu uzstāšanās, sekoja patiešām daudz jautājumu arī no jaunās paaudzes, no kuriem, kā izskatījās, vairāki jau apsver būvniecības izvēli nākotnē un daži pamatīgi iedvesmojušies no dzirdētā un redzētā.
2020.gada 5.februārī RB Rail tiltu speciāliste Līva Brūvere Rīgas Anģļu ģimnāzijas 100 skolnieku lielo auditoriju iepazīstināja ar savu pieredzi un karjeru, kas kaldināta uzņēmumos A.C.B. un Latvijas valsts mežos, lai pēc tam uzsāktu interesant un aizraujošu darbu uzņēmumā RB Rail. Rail Baltica dzelzceļš ieviesīs daudz un dažādas izmaiņas pilsētās un to iemītnieku paradumos, Speciālisti, kuri darbojas pie šī projekta ieviešanas ir ar augstu kompetences latiņu. Rail Baltica nenoslēgsies ar nodošanu ekspluatācijā, ātrgaitas dzelzceļa līnija prasīs uzturēšanu un apkalpošanu, te noteikti būs darba vietas jaunajiem speciālistiem, kurus aizrauj darbs starptautiskā vidē.
Indra Nakipova, Selva būve iepirkumu speciāliste, skolniekiem Rīgas Angļu ģimnāzijā stāstīja par porfesijas izvēli un ceļu uz to. Sākumā Indra strādājusi par tāmētāju, bet tā kā Indrai patīk tādas joma kā cipari un likumdošana, loģiska nākamā izvēle ir bijusi iepirkumu speciālists. Tas ir viens no atbildīgākajiem amatiem uzņēmumā, no kā atkarīgs tas, vai būvuzņēmumam būs pasūtījumi. Pedantisms, valodu zināšanas, apķērība – tās ļoti nepieciešamas īpašības iepirkumu speciālista amatā. Jāpamana dažādus viltīgus nosacījumus, kurus pasūtītāji ir nekorekti iekļāvuši iepirkuma nosacījumos.
2020.gada 5.februārī Āgenskalna Valsts ģimnāzijā Līva Biseniece, RB Rail Komunikācijas departamenta vadītāja, iepazīstināja skolnieku auditoriju ar Rail Baltica projektu kopumā. Pēc aptaujas tika secināts, ka par vērienīgo projektu ir dzirdējusi vien neliela skolnieku daļa, tāpēc Līva iesāka stāstījumu ar projekta rašanās priekšvēsturi un apsvērumiem, kāpēc valstis ir vienojušās, ka projekta realizācija ir nepieciešama. Rail Baltica vilciens būs drošs un ērts, nebūs nepieciešamība iziet nogurdinošās drošības kontroles, kā tas ir ceļojot ar lidmašīnu. Ceļš Tallina – Rīga aizņems vien pusotru stundu un biļetes cena plānota 35 eur. Vilciens neapšaubāmi ir ekoloģiskāks transporta līdzeklis, kā auto vai lidmašīna. Skolnieki tika iepazīstināti ar izmaiņām, kas tuvākajos gados gaida Centrālo dzelzceļa staciju un arī apkaimi – būs jauns tilts pār Daugavu, tunelis Torņkalnā, u.c. Projektam arī pēc tā noslēgšanas būs nepieciešami jauni, zinoši un ambiciozi speciālisti. Kā arī noteikti Latvijā palielināsies tūristu skaits, tātad speciālisti būs nepieciešami arī šajā industrijā.
2020.gada 11. februārī Mācies Būvniecību kampaņas ietvaros Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā ar iedvesmojošu un izzinošu vieslekciju uzstājās pēcsaspriegtā betona tehnoloģijas uzņēmuma SIA Strandeck dibinātājs Artjoms Samarins. Lekcijas ietvaros viņš pastāstīja, cik nejauši izvēlējās savu dzīvi saistīt ar būvniecību, dalījās savā inženiera un uzņēmējdarbības pieredzē un atklāja kā 12 gadu laikā izdevies izveidot perspektīvu uzņēmumu, kura kompetence ir atzīta visā pasaulē. Savā stāstījumā Artjoms Samarins uzsvēra, ka nav svarīgi, kuru no daudzskaitlīgajiem būvniecības jomu skolēni izvēlēsies apgūt pēc 12. klases, galvenais ir tajā kļūt par speciālistu, kas nozīmē pastāvīgi attīstīt savu kvalifikāciju, nenogurstoši mācīties jaunas lietas un būt atvērtam pret jauno. Protams, lielu apbrīnas vētru izsauca paziņojums, ka pateicoties darba komandējumiem uz ārvalstīm, Artjomam jau ir izdevies pabūt vairāk nekā 55 valstīs. Fizika visā pasaulē darbojas pēc vienādiem likumiem un arī tā ir liela inženieru profesijas priekšrocība, jo ļauj strādāt ar speciālistiem no visas pasaules. Lekcijas auditorija bija 11. un 12. klases ar padziļinātajiem novirzieniem inženierzinātnēs, matemātikā un ekonomikā, tāpēc nebija nekāds brīnums, ka gan skolēni paši spēja izsmeļoši sniegt atbildes uz atsevišķiem jautājumiem, gan arī uzdot saturīgus un pārdomātus jautājumus no savas puses.
2020.gada 12.februārī skolnieki, ēnojot attīstītāja Axi Invest pārstāvi arhitektu Ervīnu Timofejevu, no Rīgas Vācu ģimnāzijas un Rīgas 3.ģimnāzijas apmeklēja vienu elegantākajām jaunajām dzīvojamajām ēkam Rīgas centrā – Lāčplēša ielā 11/13. Tā bija lieliska iespēja uzzināt, kā notiek miljoniem vērtu objektu tapšanas process, sākot no ieceres un plānošanas un noslēdzot ar nodošanu ekspluatācijā. Arhitektam Ervīnam Timofejevam ir ievērojama pieredze daudzmiljonu projektu attīstīšanā. Tas nav tikai skaists process, kurā tiek pētītas arhitektu izstrādātās vizualizācijas, bet salīdzinoši nogurdinošs darbs, saskaņojot projektu ar daudzām institūcijam. Jā, kad tiek ieraudzīts gala rezultāts – skaists objekts – gandarījums ir visiem komandā iesaistītajiem. Lāčplēša ielas jaunajā dzīvojamā daļā līdzās sadzīvo augstvērtīgi arhiektūras un būvkonstrukciju risinājumi. Pateicoties dažādām tehnoloģiskajām inovācijām, piemēram, uzņēmuma Strandeck piedāvātajiem risinājiem, bija iegūstams kvalitatīvs gala rezultāts par optimālām izmaksām. Katra vērienīga projekta realizācijas ilgums var stiepties arī vairāku gadu garumā.
2020.gada 26.februārī Vangažu vidusskolā pie pēdējo klašu skolniekiem viesojās biedrības Zaļās mājas vadītājs Kristaps Ceplis. Auditorija ar interesi sekoja līdzi aizraujošajam stāstījumam par koku un tā izmantošanu daudzviet tautsaimniecībā. Mēs patiesībā esam bagāta valsts, koks ir atjaunojams resurss un pateicīgs materiāls dažādu inovāciju ieviešanā. No tā var būvēt gan mzs privātmājas, pirtis, izgatavot koka logus, būvēt izturīgsu tiltus un arī augstceltnes. Kanāda, Lielbritānija, Zviedrija ir valsts, kas jau realizējušas augtsbūves no koka. Koks, lai ir mūžsens materiāls, ir gudri izmantojams viedo tehnoloģiju laikmetā. Koks viegli pakļaujas aptrādei, kuras rezultātā iegūst augstu noturību pret slodzēm un ir piemērpojams vērienīgu objektu būvneicībā.
2020.gada 26.februāri kampaņa Mācies būvniecību viesojās pie LLU VBF III un IV kursa studentiem. Ar vieslekciju uzstājās pēcsaspriegtā betona tehnoloģijas uzņēmuma SIA Strandeck dibinātājs Artjoms Samarins un Forma 2 būvinženieris un būvuzraugs Rolands Zustrups. Artjoms studentiem ieteica saglabāt visus augstskolas mācību laika kladītes, jo, piemēram, viņam pat pēc 10 gadiem darbā lieti noderējuši pieraksti, kuros ieskatījies ne reizi vien. Ja būvniecības ir sirdslieta un zināšanas tiek apgūtas ar sirdi un dvēseli, tad augstskolā iegūtais ļoti noder praktiskajās darba gaitās. Pētnieka gars ir tas, kas ļaus profesijā sasniegt kārotās virsotnes, atzina Artjoms, jo lai kaut ko sasniegtu, nepieciešama īpaša interese. Artjomsa pētnieka gars esot izpaudies jau mācību laikā, atgādināja doktore Sandra Gusta, tas arī palīdzējis nodibināt savu uzņēmumu. Sākums ir bijis grūts, bert tas nav Artjomu apstādinājis. Šobrīd uzņēmums strādā ne vien Latvijas, bet arī ārzemju tirgos, palīdzot daudzu valstu arhitektiem ar konstruktīvajiem risinājumiem realizēt ideja. Artjoms lepojas ar savu uzņēmumu, kas piedalījies pasaulē unikālu objektu realizācijā, tā ir Mežaparka estrāde, biznesa komplekss Vilņā saskaņā ar BREEAM standartiem un citi.
Rolands Zustrups uzsvēra augstskolā apgūto zinību noderību darba gaitās. Jo plašāka zināšdanu bāze, jo elastīgāk iespējams organizēt savu darba specifiku. Rolnads sācis kā transportbūvju inženieris, pēc tam apguvis inženiertīklu specifiku, vēl pēc laika pārkvalificējies par ēku būvuzraugu. Uzņēmumā Forma 2 Rolands strādā 8 gadus un bez liekulības saka tikai labākos vārdus par savu darba vietu. Uzņēmums piedāvā arī pakalpojumu – būvniecības Pasūtītāja konsultants, kuram ir neatsverama loma tieši projekta realizācijas sākumā, pārskatot projektēšanas programmu. Nozīmīgākie aktuālie projekti, kur Forma 2 bijusi būvuzraugs – LU Zinātņu māja, LU Dabas māja, biroju centrs Business Garden Rīga, t/c Alfa paplašināšana, u.c.
Ikgadējā izstāde Skola, kura norītēja izstāžu hallē Ķīpsala no 2020.gada 26.-29.februārim, kampaņas Mācies būvniecību info materiālu Aizraujoša profesija būvnieks varēja atrast kamapņas sadarbības partnera RTU stendā. Kopdarbs ir izdevies!
2020.gada 13.martā kampaņa Mācies būvniecību viesojās Imantas ģimnāzijā pie 9,klases skolniekiem. Lektore Madara Boša ir uzņēmuma RB Rail pārstāve un uzstāšanās laikā skolniekiem interaktīvā veidā stāstīja par to, kā projekts Rail Baltica pēc tā realizācijas ietekmēs dzīvi vairākās valstīs, tostarp Latvijā. Rail Baltica vilciens piedāvās daudz ātrāku un ērtāku nokļūšanu daudzos galamērķos, arī cena, piemēram, līdz Tallinai būs tikai neddaudz dārgāka kā biļetes cena ar autobusu, kas noteikti maršrutā Rīga – Tallina kursēs daudz lēnāk. Rail Baltica sliedes šķērsos līdz šim Baltijā nebijušas dzīvnieku pārejas, līdz ar to jauno infrastruktūru padarot daudz draudzīgāku dabai. Pilnībā tiks pārbūvēta Rīgas Centrālā dzelzceļa stacija, Torņkalā RB vilcieam tiks izbūvēts tunelis. Kopumā pēc projekta realizācijas infrastruktūras apkalpošanai Latvijā būs nepieciešami reti sastopamu specializāciju profesionāļi. Madara Boša aicināja apgūt šīs retās profesijas un būt tiem, kam tiks nodrošināts intreresants, izaicinājumu pilns un labi apmaksāts darbs. Savukārt kampaņas organizatore Gunita Jansone skolnieku auditorijai atgādināja, ka skolai līdzās esošais fizisko aktivitāšu plašais laukums ir ieguvis 2. vietu konkursā Latvijas Būvniecības gada balva 2019 nominācijā Publiskā ārtelpa.