Šobrīd būvniecības tehnoloģijas attīstās straujāk kā nekad iepriekš, būvniecības informācijas modeļas (BIM) izmantošana drīz vien būs ierasta prakse. Bet tas nenozīmē, ka speciālistu zināšanas aizstās digitālā pasaule. Speciālistu kompetence un pieredze ir nenovērtējamas lietas, kuras kombinācijā ar BIM var radīt izcilus nākotnes projektus, kur cilvēki dzīvos, strādās, sportos, ārstēsies un izklaidēsies. Kampaņa Mācies būvniecību ir uzsākusi savu kārtējo - sesto gadu pēc kārtas - ceļu pie skolniekiem un studentiem, lai pavērtu plašāku skatījumu uz profesiju piepildītu ar izaicinājumiem, dažādību un gandarījumu. Covid apstākļos sekojam līdzi MK norādēm un organizējam tikai tādus pasākumus, kurus atļauj noteikumi.
Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā, mācību iestādē, kuras programmas orientētas uz eksaktajām zinātnēm, 2020.gada 21. septembrī uzstājās ceļu būves uzņēmuma A.C.B. būvdarbu vadītājs Matīss Klāsons. Būvniecībā darbs nav viegls, toties katrs objekts sniedz neizmērojamu gandarījumu, Matīss skolas 11. klases skolniekiem stāstīja, kāpēc pats izvēlējies studēt būvniecības zinātnes, stāstīja, kāda ir būvdarbu vadītāja ikdiena un iepazīstināja ar uzņēmumu, kurā strādā. Tas nav viens uzņēmums, bet saime, kurā katra grupa nodarbojas ar kādu no ceļu būves specifiskajiem darbiem.
Biedrības Zaļās mājas vadītājs un koka būvniecības entuziasts Kristaps Ceplis un kokmateriālu pētnieks Kārlis Pugovičs 2020.gada 22. septembrī Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 12.klases skolniekiem stāstīja par daudzveidīgajām koka būvniecības iespējām, koks kā būvmateriāls ir izmantojams gan nelielu ģimenes ēku celtniecībā, gan augstceltņu būvēs. Koks ir atjaunojams resurss un nākotnē koka būvniecības tehnoloģijām būs arvien lielāka nozīme. Tāpat kā jebkurām tehnoloģijām, kas izmantojamas būvniecībā, arī koka būvelementiem svarīgs posms ir stiprinājumi. Tiem jābūt kvalitatīviem, izmantojot noteiktus, pārbaudītus veidus. Lai auditoriju pārliecinātu par stiprinājumu nozīmi, notika praktiska demonstrācija ar divu koka detaļu savienojuma salaušanu, pierādot, ka sliktas kvalitātes stiprinājumu izmantošana var radīt nopietnus riskus būves ekspluatācijas laikā.
2020.gada 13.oktobrī Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā 10.klases skolniekus uzņēmuma Strandeck projektētājs Jevgeņijs Tarasovs un tehniķe rasētāja Smaida Sunepa iepazīstināja ar to, ar cik plašu speciālistu loku ir saistīta būvniecības nozare. Nozarei ir vajadzīgi labi IT speciālisti, marketinga cilvēki, projektētāji, būvnieki, kuri strādā pirmajās līnijās – būvlaukumā un daudzi citi. Projektētāju lielā atbildība ir saistīta ar noturīgu konstrukciju un to savienojumu projektēšanu – no viņu prasmes ir atkarīga cilvēku dzīvība. Abi speciālisti iepazīstināja ar daudzslāņainajām projektu sadaļām un par uzņēmuma dalību ar savu produktu apjomīgajos projektos – LU Zinātņu mājā, t/c Akropole, t/c Alfa paplašināšanā, Mežaparka estrādes pārbūvē un daudzās modernas arhitektūras ēkās Lietuvā.
Pielāgojoties Covid radītajai situācijai, lekcijas skolniekiem un studentiem notiek arī tiešsaistes režīmā. 2020.gada 15.oktobrī RTU Transportbūvju fakultātes studentiem A.C.B. projektu vadītājs Edmunds Zonbergs uz reālu piemēru pamata izstāstīja kā uzņēmumā nonākošam praktikantam veidot savu karjeru. Protams, sākotnēji ir jāveic praktiski darbi būvlaukumā, ar katru gadu palielinot atbildības latiņu un papildinot pienākumu klāstu. Izsaugsme līdz lielu projektu vadītāja amatam var notikt 7 – 10 gadu laikā, ja sāk strādāt jau pirmajā kursā. Uzņēmuma A.C.B. taktika ietver speciālistu izaudzināšanu un apmācību, nevis to pārpirkšanu no citiem uzņēmumiem. Šeit tiek dota iespēja un parādīta nākotnes vīzija jaunajiem speciālistiem. Ar informāciju par Rail Baltica projekta attīstību dalījās RB Rail komunikācijas vadītāja Līva Biseniece un plānošanas inženieris Ruslans Muhitovs.
Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības fakultātes 1.kursa studentiem 2020.gada 30.oktobrī lekcijā Ievads būvniecībā uzstājās divi augstas raudzes profesionāļi – Edmunds Zonbergs, A.C.B. projektu vadītājs, un Jānis Zolbergs, Forma 2 valdes loceklis, būvuzraugs, inženierkonsultants. Atbilstoši valstī esošajām prasībām, lekcija notika attālināti, online platformai fiksējot 101 studenta klātbūtni. Par uzmanīgu klausīšanos liecināja arī lektoriem uzdotie jautājumi. Edmunds Zonbergs uzstāšanās sākuma daļā vērsa uzmanību uz to, ka vēlmju piepildījums ir tikai un vienīgi pašu rokās, turklāt panākumu sasniegšanas pamatā ir smags darbs. Iegūtais rezultāts – pamatīgs gandarījums. Edmunda Zondberga pārziņā ir bijuši liels skaits sarežģītu un apjomā milzīgu objektu ar augstu atbildības latiņu. Piemēram, darbi lidostā Rīga, kur būvniecības grafiks bija jāsaskaņo ar lidostas darbību. Noslēgumā tika pieminēts, ka darba kārotāji noteikti var pieteikties uzņēmumā A.C.B. uz pārrunām. Jānis Zolbergs studentus iepazīstināja ar savas karjeras posmiem, katrā no tiem iegūta būtiska pieredze, kas šobrīd tiek izmantota būvuzraudzībā un inženierkonsultācijās ievērojamu objektu pasūtītājiem. Forma 2 strādājusi un strādā ne tikai Latvijā, bet arī Kanādā, Itālijā, Somijā, Gruzijā, Azerbaidžānā, Mozambikā. Katrā no valstīm, protams, ir atšķirīga būvniecības kultūra. Speciālistiem ir iespēja pārņemt no katras valsts to labāko. Jānis Zolbergs ir veicis būvuzraudzību vai konsultējis lielu skaitu objektu, rūpīgi kontrolējis būvniecības procesu, lai sabiedrība iegūtu drošu un kvalitatīvu būvi. Jāņa Zolberga pienākumu pamatā ir būvniecības provizorisko risku samazināšana līdz nulles līmenim. Visi studenti, kas klausījās un sekoja līdzi lektru stāstījumam ieguva vērtīgu un noderīgu informāciju, kas palīdz katram pašam noformulēt, kādā virzienā attīstīt savu karjeru.
Dārta Ļaudaka, Merks Nekustamo īpašumu attīstības projektu vadītāja, un Artjoms Samarins, uzņēmuma Strandeck dibinātājs, inovatīvu tehnoloģiju ieviesējs būvniecībā, 2020. gada 12.novembrī uzstājās ar stāstījumu online lekcijā RTU Būvniecības fakultātes 1.kursa studentiem. Abi lektori atzina, ka ir ļoti svarīgi ieraudzīt mērķi, saprast, ka tas ir sasniedzams un veltīt visus spēkus tā īstenošanai.
2020.gada 26.novembrī kampaņas Mācies būvniecību ietvaros RTU Transportbūvju fakultātes studentiem lekcijas online lasīja Daina Bruža, Firma L4 būvuzraugs, un Artjoms Samarins, uzņēmuma Strandeck dibinātājs, inovatīvu tehnoloģiju ieviesējs. Studenti tika iepazīstināti ar būvnieku ikdienu, kas katru dienu liek pieņemt atbildīgus lēmumus.
2020.gada 10.decembrī RTU Būvniecības fakultātes 1.kursa studentiem par Būvniecības valsts kontroles biroja darbu stāstīja Biroja vadītāja Svetlana Mjakuškina. Topošie speciālisti uzzināja par Birojā strādājošo inženieru ikdienas uzdevumiem, ēku apsekošanu, objektu pieņemšanu ekspluatācijā un iespējām nākotnē strādāt Birojā. Atbildība un plašas tehniskās zināšanas ir viens no galvenajiem nosacījumiem, kas tiek izvirzīti potenciālajiem darbiniekiem.
2021. gad 9.februārī biedrības Zaļās mājas vadītājs Kristaps Ceplis Rīgas 3. ģimnāzijas 9. klases jauniešus ieveda koka būvniecības pasaulē, kas ir perspektīva nozare un tāda vēl būs daudzus gadus. Arī šeit tiek gaidīti gaiši prāti.
2021. gada 15. februārī Rīgas 3. ģimnāzijas 10.a klases jauniešiem, kuri mācās IT un inženierzinātņu klasē, par būvniecību online lekcijā stāstīja Merks projektu vadītājs Mihails Peščinskis un Celtniecības direktora vietnieks Jānis Zilgme. Galvenās atziņas – būvniecība nav viegla nozare, tā prasa racionālu domāšanu un arī pieredzi darbu veikšanā. Vislabāk, ja profesijas apgūšana paralēli mācībām sākas arī būvlaukumā, iepazīstot arī vienkāršos darbus – arī tie ir jāpaveic kvalitatīvi.
2021.gada 23.februārī LLU VBF 3.kursa studentiem online lekcijā par būvniecības profesijas ikdienu stāstīja divi uzņēmuma Merks projektu vadītāji Roberts Rēboks un Zigmunds Urtāns. Roberts Rēboks jau studiju laikā ir mērķtiecīgi orientējies uz darbu uzņēmumā Merks, jo uzņēmums saistījies ar augstu iekšējo darba kultūru un būvniecības darbu kvalitāti. Tikpat nozīmīga šķitusi iespēja savā ikdienā sastapties ar izaicinājumiem, jo vairums no Merks realizētiem būvobjektiem ir vērienīgi un nozīmīgi visas Latvijas mērogā. Zigmunds Urtāns savā stāstījumā pievērsās projekta vadītāja uzdevumiem, kas ietver ļoti plašu loku, sākot no komunikācijas ar pasūtītāju līdz pat katra būvlaukumā paveiktā darba pārzināšanai.
Alvis Auga, Selva Būve tāmētājs, un Artjoms Samarins, Strandeck dibinātājs un vadītājs, ar savu pieredzi dalījās 2021.gada 24.februārī ar LLU VBF 4.kursa studentiem online lekcijā. Alvis Auga sīki un smalki iepazīstināja ar tāmētāja darbu. Korektas tāmes ir pirmā un nozīmīgākā lieta startējot būvniecības iepirkumu konkursos vai piedāvājot pasūtītājam būvdarbu cenu. Prasmīgi tāmētāji parasti būvlaukumā ir vai nu kādu laiku pastrādājuši pie darbu veikšanas vai arī iepazinušies ar katra darba specifiku. Jo tikai ar šīm zināšanām iespējams izstrādāt derīgas tāmes. Lielu gandarījumu sniedz objekti, kuri patiešām notiek, jo nav noslēpums, ka no iztāmētā daudzuma dienas gaismu kā objekti ierauga 10 procenti. Artjoms Samarins iedrošināja jauniešus sapņot un iet uz mērķi, jo viss ir sasniedzams, ja liek lietā prasmes un zināšanas. Vēl jaunieši uzzināja par to, kāda ir būvniecības darbu specifika Skandināvijā, kurā vairākos objektos darbojas uzņēmums Strandeck.
2021. gad 26.februārī Smaida Sunepa, Strandeck, un Jānis Zolbergs, Forma 2, online lekcijā Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas Karjeras dienās 11. klases IT un inženierzinātņu novirziena skolniekus aicināja ieskatīties būvnviecības nozares speciālistu ikdienā. Tā ir daudzveidīga, interesanta un aizraujoša.
Marta beigās, 2021.gada 26.martā O.Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolā notika online lekcija 74 skolniekiem, par arhitekta specialitāti stāstīja Rūdis Rubenis, par restauratoru ikdienu – Juris Pavlovs. Arhitekta radošais darbs aizņem procentuāli vismazāk no visa darbu apjoma, kas jāveic speciālistam, liela daļa intelektuālo resursu jāvelta likuma normu iekļaušanai projektā, saskaņošanai, komunikācijai ar klientu un komandas darba organizēšanai, skolniekiem atklāja Rūdis Rubenis. Restaurācijas meistars ar izcilu pieredzi Juris Pavlovs vispirms skolnieku auditoriju iepazīstināja ar iespējām apgūt restaurācijas specialitāti, pēc tam demonstrēja daudzus vēsturiskus objektus, kuros strādājis pie restaurācijas darbu veikšanas un vērtību saglabāšanas nākamajām paaudzēm.
LLU VBF 3.kursa studentiem kampaņas Mācies būvniecību ietvaros 2021. gada 20.aprīlī online platformā ar lekcijām uzstājās divi būvniecības speciālisti – Andris Bukovskis, Ostas celtnieks, Biznesa attīstības departamenta vadītājs, un Kristaps Melderis, Ceļu pārvalde, Autotransporta un mehanizācijas departamenta direktors. Kristaps Melderis savu stāstījumu sāka ar to, kas būvniekiem sagādā pateisu gandarījumu – tā ir sabiedriski nozīmīga atzinība, kas šogad izpaudusies kā GRAND PRIX iegūšana konkursā Latvijas Būvniecības Gada balva 2020 par Jūrmalas šosejas kapitālo pārbūvi. Ceļš pa karjeras kāpnēm Kristapam sākās ar būvdarbu vadītāja palīga amatu, pēc tam jau nonācis līdz projektu vadītāja uzdevumu izpildei lielākos objektos. Pieredze būvdarbu vadītāja amatā ir neatsverama, jo būvlaukuma ikdienas duna notiek tieši būvdarbu vadītāja acu priekšā. Liela nozīme ir spējai pieņemt pareizus lēmumus nestandarta situācijās. Būvnieku reputācija ir mainīgs lielums un atkarīgs no darba procesa – nevienam nepatīk neērtības, ko sagādā būvlaukums, bet, kad objekts nodots ekspluatācijā, bieži vien tiek saņemti atzinīgi vārdi. Studenti tika iepazīstināti arī ar uzņēmuma Ceļu pārvalde objektiem un darbības specifiku. Andris Bukovskis uzņēmumā Ostas celtnieks strādā jau 14 gadus, absolvējis LLU Ekonomikas fakultāti. Ostas celtniekā nonācis neparastā veidā. Bija jānovada darījums ar uzņēmuma Ostas celtnieks īpašnieku, acīmredzot kompetence uzrunāja īpašnieku un Andris tika pieņemts darbā ar uzdevumu piemeklēt Ostas celtnieka specifikai būvniecības konkursus un organizēt dalību tajos. Konkursu nodaļā jābūt vērīgam, uzmanīgam, lai konkursu piedāvājumos saredzētu gan iespējas, gan riskus. Studeni uzzināja Ostas celtnieka pēdējo gadu lielākos veikumus – strūklaka Fregate Valzivs Ventspilī, koncertzāle Latvija Venstpilī, Ostas iela Ventspili, Irbenes lokatora atjaunošana un daudzi citi. Uzņēmums ir ievērīgs ar kompetenci inženiertīklu izbūvē, viens no lielākiem objektiem realizēts Jelgavā, kur būvniecības izmaksas sasniedza 22 milj EUR.
2021.gada 11.maijā Rīgas 19.vidusskolas skolniekiem online platformā uzstājās divi kampaņas Mācies būvniecību lektori – Edmunds Zonbergs, A.C.B. projektu vadītājs un Inga Urnika, Selva būve personāla daļas vadītāja. Edmunds Zonbergs aicināja jauniešus būt drosmīgiem, uzstādīt mērķus un ieguldīt resursus to sasniegšanā, kā arī atzīmēja daudzu citu palīgdepartamentu nepieciešamību apjomīgu projektu realizācijā, kur darbs ir finanšu, IT, ražošanas un citiem departamentiem. Inga Urnika iezīmēja notiekošās izmaiņas būvniecības nozarē un uzsvēra komunikācijas prasmju nepieciešamību.
2021.gada 12. maijā Daugavpils būvniecības tehnikuma studentiem bija iespēja noklausīties saistošas nozares speciālistu lekcijas online režīmā. Ar pieredzi dalījās divi uzņēmuma Ostas celtnieks darbinieki – Biznesa attīstības vadītājs Andris Bukovskis un projektu vadītāja Marija Podjava. Andris vairāk pievērsās uzņēmuma attīstības un struktūras stāstam, pieminot arī plašo tehnikas parku. Studenti uzzināja, kā notikusi Andra karjeras attīstība un kāda ir speciālista ikdiena. Marija uzņēmuma strādā divus gadus, taču jau ar gandarījumu var atzīt, ka notikusi izaugsme. Tika demonstrēts Ostas celtnieka veikums – lieli, skaisti un ļoti noderīgi objekti, tostarp arī Ostas ielas izbūve Ventspilī, kas saņēma 2.vietu nominācijā Teritorijas labiekārtojums konkursā Latvijas Būvniecības gada balva 2020.
2021.gada 13.maijā ar RTU Būvniecības fakultātes studentiem online platformā runājās un diskutēja Daina Bruža, uzņēmuma Firma L4 pieredzējusī būvuzraudze, un Andris Bukovskis, Biznesa attīstības vadītājs uzņēmumā Ostas celtnieks. Daina pievērsās uzņēmuma struktūras izklāstam, kas ir tieši tāds, lai varētu racionāli organizēt darbus lielos objektos, kā arī stāstīja par to, kas ikdienā ir svarīgi, veicot būvuzraudzību. Firma L4 ir uzraudzījusi vairākus objektus, kas saņēmuši godpilnus novērtējumus un balvas konkursā Latvijas Būvniecības gada balva. Konkursā LBGB 2020 Grand prix ieguva Firma L4 uzraudzītais objekts – Jūrmalas šosejas pārbūve, bet LBGB 2019 Grand Prix saņēma Firma L4 uzraudzītais objekts Saules kolektoru lauks Salaspilī. Andris Bukovskis pastāstīja par savu personisko izaugsmi un karjeru un par uzņēmumā esošajām dažādajām nodaļām, kurām jāprot savstarpēji sastrādāties objektu īstenošanas gaitā. Studenti tika iepazīstināti ar tehnoloģijām un būvniecības metodēm. Ventspils Lielais laukums ir ieguvis 1. vietu nominācijā Publiskā ārtelpa LBGB, bet koncertzāle Latvija saņēma 1.vietu konkursā Ilgtspējība arhitektūra, dizainā, būvniecībā. studenti bija ļoti zinārkāri, lekcija noslēdzās ar diskusiju – studentu jautājumiem un lektoru atbildēm.
Rīgas 19.vidusskolas skolnieki 2021.gada 17.maijā kampaņas Mācies būvniecību ietvaros tika iepazīstināti ar koka arhitektūras un būvniecības piemēriem Latvijā un pasaulē. Lekciju lasīja biedrības Zaļās mājas vadītājs Kristaps Ceplis, prezentācijā demonstrēdams būves no koka, no kurām gandrīz visas saņēmušas balvas konkursā Latvijas Būvniecības Gada balva. Pieminētie izcilie un iedvesmojošie objekti bija – privātmāja Jaunmārupē, Āfrikas savanna Rīgas Zoodārzā, Latvijas Finieris rūjpnīca Lignum, Nordic Homes būvētās mājas ārvalstīs, vērienīgās koka būves Pasta salā Jelgavā, IKTK jauno rūjpnīcu un biroja ēku un citas. Koka būvniecības prasmes Latvijas uzņēmējiem ir finansiāli izdevīgas, daudzviet ārvalstīs šeit ražotās saliekamās koka būves ir pieprasīts produkts.